Troponin I  Nedir?

Troponin I  kalp krizi sırasında kalp dokusundan kana alınan özel proteinlerdir. Troponin seviyesi yüksekliği ne kadar yüksekse hasar gören kalp dokusu o kadar fazladır. Troponin testleri kana salınan bu proteinlerin seviyesini ölçen testlerdir.

Troponin testi göğüs ağrısı, nefes darlığı veya diğer kalp krizi belirtileriyle hastaneye başvuran kişilerde doktor tarafından durumun ne kadar acil olduğunu tespit etmek için kullanılır. Eğer şüphe yüksekse test 2 veya gerekirse 4 saat sonra tekrarlanır.

Kanda troponin seviyesi normalde çoğu kan testinde saptanmaz. Yüksek duyarlılıklı test kitleriyle kandaki troponin yükselmeleri tespit edilebilir. Troponin test sonuçları doktor tarafından değerlendirilmelidir. Göğüs ağrısı başladıktan 12 saat sonra bakılan troponin test seviyesinin normal olması kalp damarlarıyla ilgili acil durum olmadığını gösterebilir.

Troponin testi doktorun gerekli gördüğü durumlarda yapılan bir kan testidir. Venöz yoldan alınan kan örneğinde troponin seviyesi ölçülerek sonuca ulaşılır.

Troponin I  Testinin Kalp Krizindeki Önemi Nedir?

Troponin değerlerinde hafif bir artış bile kalp dokusunda hasar olduğunu gösterebilir. Yüksek duyarlılıklı kitlerle göğüs ağrısı başlangıcından sonra erken dönemde troponin yükselmesi tespit edilebilir. Bu sayede kalp krizinde ağır belirtiler oluşmadan erken tanı mümkün olabilir.

Hangi Şikayetlerde Troponin I Testi İstenebilir?

Boyun, sırt, kol veya çenede ağrı

Yoğun terleme

Baş dönmesi

Mide bulantısı

Nefes darlığı

Troponin I  Yüksekliği Nedir?

Troponin seviyesi yüksekse kalp krizi için acil tedavi başlatılabilir. Tedavide acil koroner anjiyografi gerekirse stent işlemi veya cerrahi yöntem kullanılabilir.

Troponin I Negatif Nedir?

Troponin negatif, kalpte herhangi bir hasar olmadığı anlamına gelir.