Tam İdrar Tahlili Nedir?

Tam idrar tahlili veya idrar analizi, çeşitli kimyasal ve mikroskobik incelemeler sonucunda idrardaki normal veya anormal metabolitleri, bakterileri veya hücresel elemanları tespit etmek için yapılan testlerdir.

Tam idrar tahlili, böbrek, üriner sistem hastalıkları ile bazı sistemik hastalıkların tanı ve tedavisinin takibinde kullanılmamaktadır. Rutin yapılan check up tahlilleri arasında ve gebelik takibinde de belirleyici olmaktadır. Genel olarak bu tahlil idrar yolu enfeksiyonu (İYE), böbrek ve karaciğer sorunları ile diyabeti belirlemek için kullanılmaktadır.

Böbreklerimiz, zararlı maddeleri süzerek, idrar yoluyla dışarı atıyorlar. Sağlıklı bir vücutta idrarın rengi genellikle soluk sarıdır. Tam idrar tahliliyle, vücutta atılan maddelerin yoğunluğuna bakılıyor. Bununla birlikte idrar sedimentiyle idrar çökeltisinde lökosit,eritrosit ,epitelyum ve bakteri gibi canlı hücrelerle idrar yolu taşına işaret edecek maddeler aranıyor

Tam idrar tahlili, böbrek, üriner sistem hastalıkları ile hastalığın seviyesi konusunda doktorunuza önemli bilgiler veriyor. Ayrıca idrarda protein, kan, protein, lökosit esteraz tespitine de olanak sağladığından olası hastalığınız için de aydınlatıcı bilgiler verebiliyor.

Tam İdrar Tahlili Nasıl Verilmelidir?

İdrar örneği verilmeden önce aç olmaya gerek yoktur. İdrar örneği hastanın genital bölgesini temizledikten sonra steril kabın iç kısmına dokunmadan idrarın ilk kısmını dışarı atarak sonraki bir miktar idrarını kaba boşaltması şeklinde olmalıdır. Daha sonra dikkatli bir şekilde idrar kabının kapağı kapatılarak, değerlendirilmek üzere laboratuvara teslim edilir. 

 İdrar Tahlili İle İdrar Kültürü Arasındaki Fark Nedir?

İdrar kültürü, idrar örneğindeki bakterileri belirlemek için yapılmaktadır. Böylece idrar yolu enfeksiyonları ve diğer enfeksiyonlar tespit edilebilmektedir. İdrar kültürleri rutin idrar tahlili testlerinin bir parçası değildir. İdrar tahlili sonucunda idrar yolu enfeksiyonu belirlenmişse uzman hekim idrar kültürü isteyebilmektedir. İdrar kültürü, enfeksiyona neden olan bakterileri belirleyebilmek için yapılması gereken bir testtir.

Hangi Durumlarda Tam İdrar Tahlili İstenilir ?

- Rutin muayene,

- Karın, yan ağrısı,

- Sık idrara çıkma, ağrılı idrar yapma,

- İdrardan kan gelmesi,

- İdrar yolları enfeksiyonları,

- Gebelik kontrolleri,

- Hastaneye kabul,

- Ameliyat öncesi rutin testler için