ASO (Antistreptolizin O) Nedir?

Antistreptolizin O kısaltması olan ASO, vücuda giren A grubu streptokok bakterilerinin ürettiği streptolizin adlı bakteriye karşı bağışıklık sisteminin toksik enzimle savaşmak için ürettiği antikordur.Bazı kişiler strep enfeksiyonu sonucu herhangi bir belirti yaşamazken ilerleyen vakalarda ve tedavi edilmediği durumlarda bu enfeksiyonlar bazı semptomlara neden olabilir.

ASO testi, kandaki antikor olarak üretilen Antistreptolizin O miktarını ölçmek için yapılan bir kan testidir. ASO antikorları, vücutta meydana gelen strep enfeksiyonlarından 1-2 hafta içinde yükselmeye başlar.

Bu yükseliş kandaki ASO miktarının da yüksek çıkmasına neden olur. Streptokok enfeksiyonu sonrası yaşanan bazı semptomlarla birlikte doktorunuz  ASO testi ister. Strep enfeksiyonunun yaygın komplikasyonları arasında bakteriyel endokardit, glomerülonefrit ve romatizmal ateş yer alır.

ASO Yüksekliği Nedir?

ASO yüksekliği, kişinin yakın zamanda bir strep enfeksiyonu geçirdiği ve bu nedenle ölçülen Antistreptolizin O sonucunun normal kabul edilen değerlerden daha yüksek olduğu anlamına gelir. Streptokok virüsü vücuda girdikten 1-2 hafta içinde kandaki ASO değeri yükselmeye başlar ve ilerleyen süreçlerde en yüksek seviyesine ulaşır.

Ancak her ASO yüksekliği strep enfeksiyonuna sahip olunduğunu göstermez. Aynı şekilde kandaki ASO değerinin negatif çıkması da kişinin vücudunda virüs olmadığına işaret etmez. Bu gibi durumlarda doktorunuz tarafından ekstra testler istenebilir. Enfeksiyona bağlı olarak kanda meydana gelen ASO yüksekliği sürecinin başında uygulanacak antibiyotik tedavisiyle antistreptolizin O değerinde artış yaşanmayabilir.

ASO Pozitif Tehlikeli Midir?

Kandaki ASO değerinin pozitif çıkması, streptokok enfeksiyonuna karşı vücudun enfekte olduğunu ve yakın zamanda enfeksiyona yakanılmasıyla birlikte antikor üretildiğini gösterir.

ASO Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

ASO yüksekliğinin görülen en yaygın belirtileri halsizlik, iştah azalması, boğaz ağrısı ve bulantı-kusma olarak yaşanır. Yetişkin kişilerde kandaki ASO değerinin yüksek çıkması durumu olan  ASO yüksekliği her zaman enfeksiyona bağlı belirtiler göstermeyebilir ancak ASO yüksekliğinin enfeksiyon sebebiyle meydana geldiği durumlarda aşağıdaki belirtiler gözlemlenir:

Boğaz ağrısı

Halsizlik

Mide bulantısı ve kusma

Mide ağrısı

Eklemlerde ağrı ve şişlik

Yüksek ateş

Ciltte meydana gelen kızıl benzeri döküntüler

Baş ağrısı

Lenf bezlerinde şişlik

ASO Düşüklüğü Nedir?

Yapılan laboratuvar testi sonucunda ASO değerinin düşük olması, hemolitik streptokok bakterisinin kişide bulunmadığını gösterir. Genellikle ASO negatif olarak tanımlanır.