ALT (Alanin Aminotransferaz) Nedir?

Alanin Aminotransferaz (ALT), bir enzim türüdür. Vücudumuzun farklı bölümlerinde de bu enzimden bulunur ancak ağırlıklı olarak karaciğerimizde yer alır. Aynı zamanda serum glutamik piruviktransaminaz (SGPT) olarak da adlandırılır. İnsan bedeni tükettiği besinleri enerjiye çevirmek için ALT enziminden yararlanır. Doktorunuz, karaciğer sağlığınızla ilgili bir sorun olduğunu düşünürse bir kan testi ile ölçüm isteyebilir. Ölçüm sonuçlarında ALT yüksekliği çıkması karaciğer sorunu yaşadığınıza işaret ediyor olabilir. Bu test karaciğer hasarının öğrenilmesi ve uygun bir tedavi uygulanması için istenmektedir.

Sağlıklı bir ALT seviyesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir:

Yaş,

Cinsiyet,

Kilo,

Irk

Doktorunuz test sonuçlarınızı değerlendirirken bu faktörleri göz önünde bulundurur.

ALT (Alanin Aminotransferaz) Testi Nasıl Yapılır?

Bu testi yaptırabilmeniz için sabah aç karnına kan vermeniz uygundur.  Testten önceki 48 saat alkol veya karaciğerden atılan ilaç alınmamalı, kalori içeren yiyecek içecek tüketilmemelidir.

Koldaki herhangi bir damardan alınan kan örneğinden ALT değerine bakılabilir.

ALT (AlaninAminotransferaz)Yüksekliği

Neden Olur?

Öncelikle şunu belirtelim; ALT değerinizin yüksek çıkması her zaman önemli bir hastalıktan kaynaklanmayabilir.  Başka etkenlerin de ALT değerlerinizin yüksek çıkmasına sebep olabilmesinden kaynaklanır.

ALT (Alanin Aminotransferaz) yüksekliği şu sorunlarla bağlantılı olabilir;

Alkole Bağlı Karaciğer Hasarı:

Uzun süreler boyunca fazla alkol tüketimi karaciğer hücrelerinin ölmesine neden olur. Bu kayıplar nedeniyle karaciğerde yoğun miktarda bulunan ALT, kan dolaşımına geçer.

Karaciğer yağlanması,

Hepatit hastalığı,

Siroz rahatsızlığı,

Karaciğeriniz için toksik olan ilaçlar kullanmak:

Bazı ilaçların kullanımı karaciğere zarar vererek ALT seviyesini artırabilir. İlaç kullanımı yüksek ALT değeri oluşmasını en yaygın görülen nedenlerinden biridir.

Karaciğer kanseri,

Karaciğere yeterli kan gitmemesi,

Demir veya bakır depo hastalıkları,

Genetik yapınız,

Vücudunuzun diğer yerlerinde görülen hücre hasarı.

Bunların dışında obezite ve diyabet hastalarında da ALT değeri yüksek çıkabilir.

 Obezite sorunu olan kişilerde diyabet ve karaciğer enfeksiyonu gibi problemler gelişebilir.

ALT değerini etkileyebilecek diğer unsurlar şöyle sıralanır;

Adet dönemlerindeki kadınların ALT değeri yukarı ya da aşağı yönlü değişim gösterebilir,

Yaş yüksekliği nedeniyle ALT değerlerinizde azalma görülebilir.

ALT (AlaninAminotransferaz)Düşüklüğü

 Neden Olur?

Alanin Aminotransferazın (ALT) test sonucunun olması gereken seviyeden düşük olması nadir rastlanan bir durumdur. Sıklıkla sağlığınızda bir soruna neden olmaz. Tıbbi açıdan bir anlam ya da tehlike ifade etmemektedir. Öte yandan bu durum B6 vitamini eksikliği ya da böbreklerde yaşanan bir soruna işaret edebilir. ALT değerinin düşük çıkması durumunda doktorunuz ne gibi bir sorundan kaynaklandığını anlamak için başka testler de isteyebilir. 

Ancak çok ileri karaciğer yetmezliği ve neticede karaciğerin iflas ettiği noktada, ki bu süreç ölümcül bir tabloya gittiği anlamına gelir ve kanda enzim aktivitesi nerede tespit edilemez halde olur.